Poradna

Nevíte si s něčím rady?

Užíváte více léků a chcete poradit, zda je jejich kombinace vhodná?

Nabízíme odborné poradenství na e-mailu lekarnadobromysl@gmail.com

Odpověď zašleme zpět na Váš e-mail, nejrychleji, jak to jen bude možné.

Nejčastější dotazy:

V čem je nebezpečný průjem u dětí a na co se v léčbě soustředit?

Při úporném průjmu (více než tři vodnaté stolice denně) je největší nebezpečí ve ztrátě vody a minerálů z organismu dítěte, zvláště u kojenců. Pokud dítě hodně ztrácí na hmotnosti, začne být spavé a malátné, je třeba vyhledat lékařskou pomoc. Lékařskou pomoc je nutné vyhledat i v případě, že má dítě vysokou teplotu.

U mírnějších průjmů se dá situace zvládnout doma. Nejdůležitější je podávat dostatek tekutin, např. formou rehydratačních roztoků (Enhydrol, Kulíšek), které obsahují kromě vody i dostatek minerálů. U kojených dětí se doporučuje neměnit výrazně podávanou stravu. U větších dětí je vhodné doplnit léčbu dietou – vařená rýže, mrkev, kuřecí maso, brambory, starší rohlíky, piškoty… důležité je vynechat mastná a kořeněná jídla.

K léčbě průjmu je z léků vhodná např. Smecta, kterou je možné podávat dětem již od narození. Smecta na sebe naváže toxiny ve střevech a dojde tak k jejich vyloučení z organismu. Stejně tak působí i živočišné uhlí.  Léčbu je dále vhodné doplnit přidáváním probiotik – laktobacilů.

Pokud během tří dnů nedochází ke zlepšení stavu, nebo dokonce nastává zhoršení, je nutné co nejdříve navštívit lékaře.

Naše dítě má kašel, co mám dělat?

Kdy navštívit lékaře?

  • pokud kašel začal náhle, je dusivý a nepřestává – může se jednat o vdechnutý předmět
  • u kašle, který je doprovázený horečkou

Důležité je určit, jak kašel vypadá.

Rozlišujeme dva základní druhy kašle, produktivní a neproduktivní.

  • Produktivní kašel je takový, kdy při kašli slyšíte bublání, dítě vykašlává hleny. V tomto případě, je potřeba podporovat jejich ředění a uvolňování. Velmi důležitý je dostatečný příjem tekutin (vlažných čajů, např. průduškových, jitrocel, heřmánek, sléz…). Z volně prodejných léků se v tomto případě použivají expektorancia – Ambrobene, Bromhexin, ACC, Mucosolvan… Ty pomáhají snížit hustotu hlenu a tím ho lépe odstranit z dýchacích cest. Důležité je tyto léky podávat během dne, poslední dávku nejpozději kolem páté hodiny odpoledne. Pokud dítě nemůže v noci kvůli kašli spát, je možné na noc podat léky, které kašel utlumí, viz dále.
  • U neproduktivního kašle se hleny netvoří, kašel je suchý a dráždivý. Léky zde používané se nazývají antitussika, patří sem např. Levopront, Sinecod, který pomáhá snižovat dráždění ke kašli.
  • Oba typy kašle v sebe často přecházejí, je proto nutné hlídat, kdy se neproduktivní kašel změní v produktivní a naopak, podle toho pak změnit léčbu.
  • Možností je však i kašel smíšený, kdy se střídají záchvaty suchého kašle s vykašláváním hlenů. V tomto případě je vhodný Stoptussin.

Pokud během týdne nedochází ke zlepšení stavu, nebo se kašel naopak zhoršuje, je nutné navštívit lékaře.

Léčba kašle je v principu stejná u dětí i u dospělých.

Kam s prošlými a nevyužitými léky? Co se s nimi dál děje?

Prošlé a nevyužité léky je nutné odevzdávat v lékárně. Lékárna tyto léky shromažďuje a předává je firmám specializovaným na likvidaci chemického odpadu.

Co se začínajícím zánětem močových cest?

Začínající zánět močových cest poznáte většinou podle častého nucení na močení, malé množství vyloučené moči, nepříjemné pocity při močení – řezání, pálení… Pokud již zaznamenáte přítomnost krve v moči, jedná se o vážnější stav, který vyžaduje návštěvu u lékaře.

Při zánětech močových cest je velmi důležité hodně pít, aby se močové cesty proplachovaly a snížila se tak šance bakterií na uchycení v nich. Vhodné jsou urologické čaje, ty obsahují bylinky, které samy o sobě pomáhají léčit zánět a snižují obtíže s ním spojené. Další velmi účinnou součástí samoléčby jsou silné extrakty z brusinek v tabletkách či tobolkách. Brusinky působí v močových cestách dezinfekčně. Novou možností v samoléčbě je manóza. Je to specielní látka, která se cíleně vylučuje močí, obaluje bakterie a tím dojde k jejich odstranění z organismu. Velmi vysoký obsah manózy je v přípravku Blokurima. Vhodná je i kombinace všech zmíněných přípravků.

U zánětu močových cest je velmi důležité začít s léčbou co nejdříve.

Pokud se stav během pěti dnů nelepší, nebo se naopak zhoršuje, je vhodné navštívit lékaře. Protože silnější záněty močových cest je nutné přeléčit antibiotiky.

Jestliže trpíte záněty močových cest opakovaně, je vhodné užívat přípravky s obsahem brusinek a manózy preventivně.

Jaký je rozdíl mezi probiotiky a prebiotiky? K čemu jsou dobrá?

Probiotika jsou živé organismy. Nejčastěji se používají ve formě tobolek k podpoře obnovy normálního zažívání. V tomto případě se jedná o střevní bakterie, jejichž přítomnost ve střevě je nezbytná pro normální trávení a také jako ochrana před napadením škodlivými bakteriemi, tedy součást imunitního systému každého jedince.

Prebiotika jsou nestravitelné složky potravy, které podporují růst a aktivitu střevní mikroflóry (střevních bakterií) a navíc i sama o sobě napomáhají správnému trávení. Největší skupinou prebiotik jsou oligosacharidy.

Nejlepší je obě složky kombinovat. Jsou vhodné k léčbě i prevenci zažívacích obtíží a pro podporu imunity.